Java 12 nadchodzi

Marzec zadomowił się już na całego, a skoro tak to musimy przypomnieć, że jeszcze tylko kilka dni i dokładnie 19 marca światło dzienne ujrzy Java 12 w wersji GA (General Availability). Trzeba przyznać, że szybko to idzie. Jeszcze nie zdążyliśmy się nacieszyć w naszych projektach Javą 11, a już za chwilę będzie się trzeba przełączać na 12. Pytanie tylko czy na pewno trzeba? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć analizując listę zmian i nowości wprowadzonych w najnowszej wersji.

Java 12 - 19 Marca 2019

 • Switch Expressions - Nowe możliwości w tworzeniu kodu z użyciem słowa kluczowego switch. Od tej pory zamiast używać mało czytelnych i zajmujących dużo miejsca bloków, możemy skorzystać ze składni w postaci:
  case <stała wartość> -> <wyrażenie, blok lub instrukcja throw>
  
  Tak więc zamiast dotychczasowego zapisu w postaci instrukcji możemy osiągnąć ten sam rezultat stosując nowy dużo krótszy zapis (wyrażenie):
  switch (day) {
    case MONDAY:
    case FRIDAY:
    case SUNDAY:
      System.out.println(6);
      break;
    case TUESDAY:
      System.out.println(7);
      break;
    case THURSDAY:
    case SATURDAY:
      System.out.println(8);
      break;
    case WEDNESDAY:
      System.out.println(9);
      break;
  }
  
  switch (day) {
    case MONDAY, FRIDAY, SUNDAY -> System.out.println(6);
    case TUESDAY        -> System.out.println(7);
    case THURSDAY, SATURDAY   -> System.out.println(8);
    case WEDNESDAY       -> System.out.println(9);
  }
  
  Oprócz tego możemy teraz używać wyrażenia switch, aby uprościć dosyć często spotykany problem ustawiania jednej zmiennej na różne wartości w zależności od stałej. Instrukcja switch występuje wtedy w roli zwykłej metody zwracającej wartość:
  int numLetters;
  switch (day) {
    case MONDAY:
    case FRIDAY:
    case SUNDAY:
      numLetters = 6;
      break;
    case TUESDAY:
      numLetters = 7;
      break;
    case THURSDAY:
    case SATURDAY:
      numLetters = 8;
      break;
    case WEDNESDAY:
      numLetters = 9;
      break;
    default:
      throw new IllegalSt...
  }
  
  int numLetters = switch (day) {
    case MONDAY, FRIDAY, SUNDAY -> 6;
    case TUESDAY        -> 7;
    case THURSDAY, SATURDAY   -> 8;
    case WEDNESDAY       -> 9;
  };
  
  W przypadku gdy po prawej stronie znaku -> potrzebujemy pełnego bloku (zamiast pojedynczego wyrażenia), możemy skorzystać z rozszerzonej instrukcji break. Umożliwia ona przyjęcie argumentu, który staje się wartością otaczającego wyrażenia switch:
  int j = switch (day) {
    case MONDAY -> 0;
    case TUESDAY -> 1;
    default   -> {
      int k = day.toString().length();
      int result = f(k);
      break result;
    }
  };
  
  Zmiany dotyczące instrukcji switch są jednym z kroków przygotwujących Javę pod kątem wprowadzenia wsparcia do obsługi dopasowania wzorców Pattern Matching (JEP 305).

  Appa Notka. Na razie nowa wersja switch-a jest funkcjonalnością eksperymentalną i aby z niej skorzystać musimy kompilować nasze źródła z opcją --enable-preview. Jeśli używamy Eclipse'a możemy to ustawić wchodząc do menu Window > Preferences > Java > Compiler. Tam zaznaczamy opcję "Enable preview features".
 • Promptly Return Unused Committed Memory from G1 - Usprawnienie Garbage Collectora G1 w kierunku automatycznego zwracania pamięci z Javy do systemu operacyjnego, gdy pamięć ta jest nieużywana.

  Do tej pory (do Javy w wersji 11) odśmiecacz zwraca pamięć tylko w pełnym cyklu GC lub w cyklu równoczesnym. Takie zachowanie jest szczególnie niekorzystne w środowiskach kontenerowych, w których bardzo często opłaty dokonywane są za zużycie zasobów. Powoduje to, że z jednej strony klienci płacą cały czas, a z drugiej że dostawcy usług w chmurze nie są w stanie w pełni wykorzystać swojego sprzętu.

  Od Javy 12 pamięć jest więc odśmiecana dużo szybciej. Testy z prototypami tego rozwiązania pokazały, że w przypadku środowiska zbudowanego z użyciem Tomcata, takie rozwiązanie może zmniejszyć ilość pamięci zajętej przez maszynę wirtualną Javy o 85%! Wszystko zależy od faktycznego, bieżącego wykorzystania pamięci. Jeśli w ciągu dnia serwer obsłużył wiele żądań, a w nocy był bezczynny to pamięć nie pozostawała zajęta i oszczędność na tym poziomie była jak najbardziej osiągalna.
 • Default CDS Archives - Ulepszenie procesu tworzenia JDK, tak aby już w trakcie kompilacji było generowane archiwum udostępniające dane klas, co przyspieszy czas startu maszyny i to bez użycia dodatkowej konfiguracji (występującej do tej pory pod postacią Xshare:dump).
 • Shenandoah - Nowy algorytm Garbage Collector (GC), który zmniejsza czasy przerwy GC wykonując odśmiecanie równolegle z uruchomionymi wątkami Javy. Działa to podobnie do G1, jednak idzie o krok dalej poprzez wykonanie Concurrent Evacuation, co oznacza kopiowanie obiektów z zestawu kolekcji do innych regionów. Więcej w tym temacie można przeczytać wchodząc na stronę wiki projektu Shenandoah.
 • Microbenchmark Suite - Zestaw narzędzi do testów kodu źródłowego JDK. Bazuje na Java Microbenchmark Harness, które jest rozwiązaniem umożliwiającym uruchamianie i analizowanie testów porównawczych. Microbenchmark Suite upraszcza obsługę istniejących testów oraz tworzenie nowych. Zawiera startowy zbiór około stu testów porównawczych.
 • JVM Constants API - Interfejs API umożliwiający modelowanie opisów kluczowych plików klas i artefaktów używanych podczas uruchamiania programu, w szczególności stałych ładowanych z puli.
 • One AArch64 Port, Not Two - Usunięcie wszystkich źródeł związanych z portem ARM64, przy jednoczesnym zachowaniu 32 bitowego portu ARM i 64 bitowego portu Aarch64. Dzięki temu programiści będą mogli ukierunkować wysiłki w swojej pracy na pojedynczą 64-bitową implementację portu AArch64.
 • Abortable Mixed Collections for G1 - Zmiana w funkcjonowaniu zbiorów mieszanych w w Garbage Collector G1, a dokładniej wprowadzenie przerwania w pracy kolekcji mieszanych jeśli przekroczyły one dostępny czas pauzy.
Lista zmian nie jest może długa, ale za to na pewno godna uwagi. Mamy tutaj do czynienia zarówno z ulepszeniami składni języka (instrukcja switch) jak i z optymalizacją wydajności. Na pewno warto wyróżnić szybsze odśmiecanie pamięci, co często nie pozostaje bez znaczenia w przypadku projektów, w których nie można sobie pozwolić na dodatkowe koszty z tytułu wykorzystywania większych zasobów pamięci RAM. Reasumując, Java 12 wydaje się być warta tego, by zainwestować trochę czasu w przełączenie się na nią w realizowanych projektach.

Autor: Jarek Klimas
Data: 09 marca 2019
Labele:Backend, Poziom podstawowy, Java Linki:
https://openjdk.java.net/projects/jdk/12
https://openjdk.java.net/jeps/305
https://wiki.openjdk.java.net/display/shenandoah/Main
Masz swoje przemyślenia na temat artykułu? Podziel się nimi!
Masz pytanie odnośnie zagadnienia omawianego w artykule?
Coś, co napisaliśmy, nie zaspokoiło Twojego głodu wiedzy?
Daj nam znać co myślisz i skomentuj artykuł na facebooku!

Stale się rozwijamy, a więc bądź na bieżąco!
Na ten adres będziemy przesyłać informacje o ważniejszych aktualizacjach, a także o nowych materiałach pojawiających się na stronie.
Polub nas na Facebooku:
Nasi partnerzy: stackshare
Javappa to również profesjonalne usługi programistyczne oparte o technologie JAVA. Jeśli chesz nawiązać z nami kontakt w celu uzyskania doradztwa bądź stworzenia aplikacji webowej powinieneś poznać nasze doświadczenia.
Kliknij O nas .


Pozycjonowanie stron: Grupa TENSE