Kurs Java

Instalacja Javy

Instalacja Javy
Instalacja Javy jest bardzo prosta, szczególnie gdy wiadomo gdzie się udać i jakie kroki wykonać. Dlatego też pokażemy po kolei, co trzeba zrobić, aby Java znalazła się na naszym komputerze. Zanim jednak do tego dojdzie, musimy sobie wyjaśnić jedno podstawowe pojęcie, którego akronim brzmi JDK.

JDK, a inaczej Java Development Kit jest implementacją Javy wraz z narzędziami wykorzystywanymi do pracy z tym językiem, na przykład kompilatorem o nazwie javac lub narzędziem jar. To ostatnie umożliwia stworzenie paczki jar (archiwum podobne jak zip, ale przeznaczone do przechowywania kodu Javy). Innymi słowy, jeśli chcemy programować w Javie, musimy pobrać JDK.

Pobranie i instalacja Javy

Od 16 kwietnia 2019 roku, aby pobrać Javę możemy udać się na serwery Oracle, ale w tym celu wymagane będzie założenie konta. Wynika to z tego, że od tej daty Java udostępniana bezpośrednio przez Oracle'a, może być pobierana tylko do celów komercyjnych (oczywiście za odpowiednią opłatą). Teoretycznie, jeśli nie chcemy używać jej do celów zarobkowych, możemy pobrać ją bezpłatnie, jednak sama potrzeba zakładania konta nie jest pewnie specjalnie zachęcająca.



Nie jest to preferowane rozwiązanie z punktu widzenia początkującego użytkownika. W takiej sytuacji polecamy pobrać Javę w wersji bezpłatnej (różni się ona tylko licencją oraz rodzajem wsparcia technicznego). W tym celu wchodzimy na stronę:
Wybieramy interesującą nas wersję (na przykład 14). Następnie na nowej stronie klikamy w odpowiedni system operacyjny (my wybraliśmy 64 bitowy Windows):
Instalacja JDK - Krok 1
Po pobraniu pliku zip, rozpakowujemy go do wybranego katalogu, na przykład:
C:\Program Files\Java\jdk-11.0.2


Uwaga. Obecnie znów można pobrać najnowszą Javę z serwerów Oracle bez zakładania konta. To się tak często zmienia, że podkreślamy, iż jest to stan na dzień 17-go maja 2020 :)

Konfiguracja

Po zainstalowaniu Javy musimy jeszcze ustawić ścieżkę do katalogu, w którym znajdują się jej narzędzia. W tym celu uruchamiamy okno System Properties (poniższe zdjęcia na przykładzie Windows 7) i wybieramy opcję Environment Variables.... Tam natomiast tworzymy nową zmienną systemową JAVA_HOME poprzez kliknięcie w przycisk New...
Appa Notka. Uruchomienie okna System Properties wygląda różnie w zależności od wersji systemu operacyjnego. W przypadku wątpliwości polecamy odwiedzić stronę https://www.java.com/pl/download/help/path.html.
Instalacja JDK - Zmienne środowiskowe
Instalacja JDK - Nowa zmienna środowiskowa
Na koniec edytujemy zmienną systemową Path dopisując w niej po średniku %JAVA_HOME%\bin. Ustawianie na starszych systemach Windows (na przykład Windows 7) jest toporne i zanim to zrobimy to skopiujmy zawartość zmiennej Path do notatnika, tak na wszelki wypadek. Wtedy jeśli coś źle zapiszemy będziemy mogli wkleić z powrotem starą wartość. Po wykonaniu takiego backupu możemy przystąpić do edycji pola Path:
Instalacja JDK - Edycja zmiennej środowiskowej
Uwaga
Po wykonaniu aktualizacji zmiennych środowiskowych należy zrestartować wszystkie programy, których te zmiany mają dotyczyć. Tak samo jest z konsolą cmd (command prompt). Tak więc, jeśli wcześniej z jakiegoś powodu używaliśmy konsoli, zamykamy ją i otwieramy ponownie.

Po otwarciu konsoli (cmd) wpisujemy java -version i wtedy naszym oczom ukaże się komunikat, podobny do poniższego:
Instalacja JDK - Wersja Javy po zainstalowaniu
To wszystko! Java została poprawnie zainstalowana, a więc możemy teraz przystąpić do kolejnych kroków, którymi są:
  • Poznanie narzędzi, dzięki którym będziemy mogli pisać kod
  • Zapoznanie się z podstawami języka takimi jak instrukcje oraz słowa kluczowe.
Linki:
Masz pytanie dotyczące tego rozdziału? Zadaj je nam!
Masz pytanie dotyczące prezentowanego materiału?
Coś jest dla Ciebie niejasne i Twoje wątpliwości przeszkadzają Ci w pełnym zrozumieniu treści?
Napisz do nas maila, a my chętnie znajdziemy odpowiednie rozwiązanie.
Najciekawsze pytania wraz z odpowiedziami będziemy publikować pod rozdziałem.
Nie czekaj. Naucz się programować jeszcze lepiej.
kursjava@javappa.com
Czy to prawda, że teraz nie trzeba kompilować klasy żeby ją uruchomić?
Tak. Od Javy 11 nie ma potrzeby ręcznej kompilacji w celu uruchomienia prostego programu. Klasa jest kompilowana w locie w trakcie uruchamiania komendy java.
Dlaczego przy zainstalowaniu JDK, jak w konsoli wpiszemy komendę, sprawdzającą naszą wersję otrzymujemy informację, że jest to Java(TM) SE Runtime Enviroment? Czy to nie oznacza, że zainstalowaliśmy jednak JRE?
JDK zawiera JRE, a komenda java -version informuje o tym, jakiego JRE używamy i pojawia się nawet, jeśli mamy zainstalowane całe JDK. Także, jeśli ściągnęłaś JDK ze strony https://jdk.java.net, to na pewno jest to JDK.

Stale się rozwijamy, a więc bądź na bieżąco!
Na ten adres będziemy przesyłać informacje o ważniejszych aktualizacjach, a także o nowych materiałach pojawiających się na stronie.
Polub nas na Facebooku:
Nasi partnerzy: stackshare
Javappa to również profesjonalne usługi programistyczne oparte o technologie JAVA. Jeśli chesz nawiązać z nami kontakt w celu uzyskania doradztwa bądź stworzenia aplikacji webowej powinieneś poznać nasze doświadczenia.
Kliknij O nas .


Pozycjonowanie stron: Grupa TENSE