Kurs Java

Strumienie - Pierwsze kroki

Strumienie to całkowita nowość, która pojawiła się w Javie 8. Wymaga od nas zmiany sposobu myślenia o pracy na obiektach, szczególnie w przypadku kolekcji danych. Od Javy 8 rzadko kiedy operujemy bezpośrednio na listach, setach czy mapach. Najczęściej tworzymy strumień do kolekcji i przez niego uzyskujemy dostęp do obiektów tej kolekcji. Co najważniejsze strumień sam w sobie nie przechowuje danych. Jest interfejsem dostępowym, który pozwala na operowanie danymi wyciąganymi ze źródła, a więc na przykład z kolekcji. Mówimy "na przykład", ponieważ możemy stworzyć strumień z dostępem nawet do jednego obiektu.

Skoro mówimy, że strumień jest interfejsem, to warto zobaczyć, jak wygląda jego deklaracja:
public interface Stream<T> extends BaseStream<T, Stream<T>> {
    ...
}
Kropeczki symbolizują zawartość, na którą składa się spora liczba metod, które bardzo często wykorzystujemy w pracy ze strumieniami. Najpopularniejsze z nich to map, flatMap, forEach, reduce, collect, filter. Wszystkie metody omawiamy wraz z przykładami w dalszej części kursu. Natomiast teraz skupimy się na stworzeniu pierwszego strumienia do prostej kolekcji.

Pierwszy strumień

Załóżmy, że mamy kolekcję obiektów...
Masz pytanie dotyczące tego rozdziału? Zadaj je nam!
Masz pytanie dotyczące prezentowanego materiału?
Coś jest dla Ciebie niejasne i Twoje wątpliwości przeszkadzają Ci w pełnym zrozumieniu treści?
Napisz do nas maila, a my chętnie znajdziemy odpowiednie rozwiązanie.
Najciekawsze pytania wraz z odpowiedziami będziemy publikować pod rozdziałem.
Nie czekaj. Naucz się programować jeszcze lepiej.
kursjava@javappa.com

Stale się rozwijamy, a więc bądź na bieżąco!
Na ten adres będziemy przesyłać informacje o ważniejszych aktualizacjach, a także o nowych materiałach pojawiających się na stronie.
Polub nas na Facebooku:
Nasi partnerzy: stackshare
Javappa to również profesjonalne usługi programistyczne oparte o technologie JAVA. Jeśli chesz nawiązać z nami kontakt w celu uzyskania doradztwa bądź stworzenia aplikacji webowej powinieneś poznać nasze doświadczenia.
Kliknij O nas .


Pozycjonowanie stron: Grupa TENSE