Kurs Java

Nowe metody w kolekcjach

W rozdziale Strumienie - Pierwsze kroki opisaliśmy już jedną z nowych metod działających w obszarze kolekcji. Była to metoda forEach, która znajduje się w interfejsie Iterable. Teraz przyszedł czas na przedstawienie kilku kolejnych metod. Warto się im przyjrzeć, ponieważ w znaczący sposób upraszczają one rozwiązania niektórych problemów.

Metoda - removeIf

Pierwsza z metod - removeIf - umożliwia usunięcie elementu z kolekcji, jeśli wcześniej został spełniony określony warunek. Metoda przyjmuje parametr w postaci interfejsu funkcyjnego Predicate, a zwraca wartość logiczną PRAWDĘ lub FAŁSZ. Wynik ten jest informacją dla nas czy obiekt został faktycznie usunięty, czy też nie.

Korzystając z metody, musimy uważać na to, czy kolekcja, z której chcemy usunąć dany element, pozwala w ogóle na modyfikacje. Tak więc, jeśli tworzymy kolekcję (w postaci listy) za pomocą metody asList, to z niej nie będziemy mogli usunąć elementu, ponieważ lista ta ma określony na sztywno rozmiar (tak zwany fixed-size). W poniższym przykładzie...
Masz pytanie dotyczące tego rozdziału? Zadaj je nam!
Masz pytanie dotyczące prezentowanego materiału?
Coś jest dla Ciebie niejasne i Twoje wątpliwości przeszkadzają Ci w pełnym zrozumieniu treści?
Napisz do nas maila, a my chętnie znajdziemy odpowiednie rozwiązanie.
Najciekawsze pytania wraz z odpowiedziami będziemy publikować pod rozdziałem.
Nie czekaj. Naucz się programować jeszcze lepiej.
kursjava@javappa.com

Stale się rozwijamy, a więc bądź na bieżąco!
Na ten adres będziemy przesyłać informacje o ważniejszych aktualizacjach, a także o nowych materiałach pojawiających się na stronie.
Polub nas na Facebooku:
Nasi partnerzy: stackshare
Javappa to również profesjonalne usługi programistyczne oparte o technologie JAVA. Jeśli chesz nawiązać z nami kontakt w celu uzyskania doradztwa bądź stworzenia aplikacji webowej powinieneś poznać nasze doświadczenia.
Kliknij O nas .


Pozycjonowanie stron: Grupa TENSE